T92S11A22-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 267
Datasheet
In Stock: 0
New Product
Image for T92S11A22-12 is not available
T92S11A22-12
DigiKey Part Number
1111-T92S11A22-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S11A22-12
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS T92S11A22
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9.6 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VAC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
600VAC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Load - Max Switching
18000VA
Relay Type
Coil Current
333 mA
Coil Resistance
9.1 Ohms