RT33L048 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for RT33L048 is not available
RT33L048
DigiKey Part Number
1111-RT33L048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT33L048
Description
RT33L048
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
RT33L048 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
9 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
6400VA
Relay Type
Coil Current
8.7 mA
Coil Resistance
5.52 kOhms