FN7611-63-M6S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 0
Datasheet
LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel L = 186nH, C = 0.015µF 63 A Axial - Threaded Terminals
FN7611-63-M6S
DigiKey Part Number
817-1751-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN7611-63-M6S
Description
FILTER LC(PI) 186NH/0.015UF BOLT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance - Channel (Ohms)
Current
63 A
Series
Values
L = 186nH, C = 0.015µF
Packaging
Tray
ESD Protection
No
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Low Pass
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Filter Order
3rd
Voltage - Rated
1000V (1kV)