FN7611-63-M6
DigiKey Part Number
817-1750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN7611-63-M6
Description
FILTER LC(PI) 186NH/0.015UF BOLT
Detailed Description
LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel L = 186nH, C = 0.015µF 63 A Axial - Threaded Terminals
Category
Current
63 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Values
L = 186nH, C = 0.015µF
Series
ESD Protection
No
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Type
Low Pass
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Filter Order
3rd
Mounting Type
Bolt Mount
Technology
LC (Pi)
Package / Case
Axial - Threaded Terminals
Number of Channels
1
Size / Dimension
1.260" Dia x 4.764" L (32.00mm x 121.00mm)