FN7510-10-M3
DigiKey Part Number
817-1726-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN7510-10-M3
Description
CAP FEEDTHRU 2200PF 1KV AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Feed Through Capacitor 1000V (1kV) 10 A 0.8mOhm (Typ) Axial - Threaded Terminals
Category
Current
10 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
DC Resistance (DCR) (Max)
0.8mOhm (Typ)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tray
Ratings
Y2
Part Status
Active
Package / Case
Axial - Threaded Terminals
Type
Feed Through
Size / Dimension
0.663" Dia x 2.244" L (16.85mm x 57.00mm)
Capacitance
2200 pF
Thread Size
M10x1
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
1000V (1kV)