FN3840-160-40-C45-R65 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2
Datasheet
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 160 A 50/60Hz Single Stage Terminal Block
FN3840-160-40-C45-R65
DigiKey Part Number
817-FN3840-160-40-C45-R65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3840-160-40-C45-R65
Description
LINE FILTER 160A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
530 V
Current
160 A
Series
Frequency - Operating
50/60Hz
Packaging
Bulk
Applications
Regenerative Motor Drive
Approval Agency
CE, ENEC, UR
Filter Type
Three Phase (Delta)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Configuration
Single Stage
305 V