FN3280H-160-40-R69 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 0
Three Phase (Wye) EMC/EMI Line Filter 160 A DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
FN3280H-160-40-R69
DigiKey Part Number
817-FN3280H-160-40-R69-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3280H-160-40-R69
Description
LINE FILTER 160A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN3280H-160-40-R69 Models
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
520 V
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Current
160 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
Filter Type
Three Phase (Wye)
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Configuration
Two Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
300 V