RBK-RTP-125-NR500-2-27MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.433" (11.00mm) 5 to 1 Red 0.088' (27.00mm, 1.06")
RBK-RTP-125-NR500-2-27MM
DigiKey Part Number
RBK-RTP-125-NR500-2-27MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBK-RTP-125-NR500-2-27MM
Description
HEATSHRINK 0.433" X 0.088' RED
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.136" (3.45mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.055" (1.40mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
135°C
Length
0.088' (27.00mm, 1.06")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.433" (11.00mm)