SMF511KJT
DigiKey Part Number
A138796TR-ND - Tape & Reel (TR)
A138796CT-ND - Cut Tape (CT)
A138796DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF511KJT
Description
RES SMD 11K OHM 5% 5W 5329
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 kOhms ±5% 5W Chip Resistor 5329 (13573 Metric), J-Lead Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
Category
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
5329 (13573 Metric), J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.531" L x 0.287" W (13.50mm x 7.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)