LR0204F16K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6.883
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6.187
Datasheet
16 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
LR0204F16K
DigiKey Part Number
LR0204F16K-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR0204F16K
Description
RES 16K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LR0204F16K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.079" Dia x 0.138" L (2.00mm x 3.50mm)