RNMF14FTD16K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6.883
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6.187
Datasheet
16 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNMF14FTD16K0
DigiKey Part Number
738-RNMF14FTD16K0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF14FTD16K0
Description
RES 16K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNMF14FTD16K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)