BMB1J0600RS2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 26.338
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 2.329
Datasheet
TDK
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Max Echo
Murata Electronics
Max Echo
600 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 200mA 800mOhm
BMB1J0600RS2
DigiKey Part Number
BMB1J0600RS2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMB1J0600RS2
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
DC Resistance (DCR) (Max)
800mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)