VLS252012HBX-3R3M-1
DigiKey Part Number
445-173028-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173028-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173028-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252012HBX-3R3M-1
Description
FIXED IND 3.3UH 1.8A 168 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 168mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
VLS252012HBX-3R3M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.55A
DC Resistance (DCR)
168mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)