VLS201612HBX-R47M-1
DigiKey Part Number
445-173018-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173018-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173018-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS201612HBX-R47M-1
Description
FIXED IND 470NH 3.2A 42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 42mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS201612HBX-R47M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.78A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)