VLS201610HBX-1R5M-1
DigiKey Part Number
445-172391-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-172391-1-ND - Cut Tape (CT)
445-172391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS201610HBX-1R5M-1
Description
FIXED IND 1.5UH 1.63A 116 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.63 A 116mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
VLS201610HBX-1R5M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
116mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)