VLS201610ET-1R0N
DigiKey Part Number
445-6609-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6609-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6609-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS201610ET-1R0N
Description
FIXED IND 1UH 1.35A 119 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.35 A 119mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLS201610ET-1R0N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.35A
DC Resistance (DCR)
119mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)