VLS201610CX-4R7M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 7.978
Datasheet
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 365mOhm Max 2-SMD
VLS201610CX-4R7M
DigiKey Part Number
445-VLS201610CX-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS201610CX-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1A 365 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VLS201610CX-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
820mA
DC Resistance (DCR)
365mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)