VLS201610CX-4R7M-1
DigiKey Part Number
445-172953-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-172953-1-ND - Cut Tape (CT)
445-172953-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS201610CX-4R7M-1
Description
FIXED IND 4.7UH 1A 365 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 365mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLS201610CX-4R7M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
820mA
DC Resistance (DCR)
365mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
2016
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)