VLS2012ET-6R8M
DigiKey Part Number
445-6605-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6605-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6605-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS2012ET-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 570MA 498 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 570 mA 498mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLS2012ET-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
570mA
DC Resistance (DCR)
498mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)