VLP6045LT-1R5N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 3.253
Datasheet
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.4 A 24mOhm Max Nonstandard
VLP6045LT-1R5N
DigiKey Part Number
445-8754-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLP6045LT-1R5N
Description
FIXED IND 1.5UH 5.4A 24 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
7.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)