VLM13580T-2R2M-D1
DigiKey Part Number
445-VLM13580T-2R2M-D1TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-VLM13580T-2R2M-D1CT-ND - Cut Tape (CT)
445-VLM13580T-2R2M-D1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLM13580T-2R2M-D1
Description
FIXED IND 2.2UH 10.5A 3.9 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.5 A 3.9mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLM13580T-2R2M-D1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
3.9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.480" W (13.50mm x 12.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)