VLF5014AT-2R7M1R5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 78mOhm Max Nonstandard
VLF5014AT-2R7M1R5
DigiKey Part Number
445-4194-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF5014AT-2R7M1R5
Description
FIXED IND 2.7UH 1.5A 78 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLF5014AT-2R7M1R5 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
78mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.185" L x 0.177" W (4.70mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)