SPM6530T-4R7M-HZ
DigiKey Part Number
445-180107-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-180107-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180107-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM6530T-4R7M-HZ
Description
FIXED IND 4.7UH 5.6A 39.38 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.6 A 39.38mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM6530T-4R7M-HZ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
39.38mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)