SPM5012T-6R8M-CA02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 253mOhm Max Nonstandard
SPM5012T-6R8M-CA02
DigiKey Part Number
SPM5012T-6R8M-CA02-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM5012T-6R8M-CA02
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 253 MOHM
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
2.9A
DC Resistance (DCR)
253mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)