SPM3012T-1R0M
DigiKey Part Number
445-8723-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-8723-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM3012T-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 2.8A 65 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 65mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM3012T-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)