SPM10065VT-4R7M-D
DigiKey Part Number
445-SPM10065VT-4R7M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM10065VT-4R7M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM10065VT-4R7M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM10065VT-4R7M-D
Description
FIXED IND 4.7UH 11.7A 9.2 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 11.7 A 9.2mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM10065VT-4R7M-D Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
9.2mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
1006
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.413" L x 0.394" W (10.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
19.3A