SPM10040T-100M-HZ
DigiKey Part Number
445-180240-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-180240-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180240-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM10040T-100M-HZ
Description
FIXED IND 10UH 8A 29.34 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8 A 29.34mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM10040T-100M-HZ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
29.34mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)