SPM10040T-100M-HZR
DigiKey Part Number
445-SPM10040T-100M-HZRTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM10040T-100M-HZRCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM10040T-100M-HZRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM10040T-100M-HZR
Description
FIXED IND 10UH 6.5A 32.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 6.5 A 32.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SPM10040T-100M-HZR Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.1A
DC Resistance (DCR)
32.3mOhm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)