SLF7045T-100M1R3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 9.427
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 584
Datasheet
Pulse Electronics
In Stock: 3.411
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
Eaton - Electronics Division
Bourns Inc.
Bourns Inc.
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.78 A 43.2mOhm Max Nonstandard
SLF7045T-100M1R3
DigiKey Part Number
445-1202-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLF7045T-100M1R3
Description
FIXED IND 10UH 1.78A 43.2 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SLF7045T-100M1R3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
DC Resistance (DCR)
43.2mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)