SLF7032T-680MR59-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 12.906
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 188
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 914
Bourns Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 203
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 590 mA 372mOhm Max Nonstandard
SLF7032T-680MR59-2
DigiKey Part Number
445-1191-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLF7032T-680MR59-2
Description
FIXED IND 68UH 590MA 372 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SLF7032T-680MR59-2 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
372mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)