SLF12565T-4R2N5R5-H
DigiKey Part Number
445-3848-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-3848-1-ND - Cut Tape (CT)
445-3848-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLF12565T-4R2N5R5-H
Description
FIXED IND 4.2UH 5.5A 13.44 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 13.44mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLF12565T-4R2N5R5-H Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
13.44mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.270" (6.85mm)