MMZ2012Y121BT000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 42.909
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Fair-Rite Products Corp.
Similar
Murata Electronics
Murata Electronics
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 800mA 120mOhm
MMZ2012Y121BT000
DigiKey Part Number
445-MMZ2012Y121BT000TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ2012Y121BT000CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MMZ2012Y121BT000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ2012Y121BT000
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMZ2012Y121BT000 Models
Category
Current Rating (Max)
800mA
DC Resistance (DCR) (Max)
120mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz