MLP2520S1R0MT0S1
DigiKey Part Number
445-6370-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6370-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6370-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP2520S1R0MT0S1
Description
FIXED IND 1UH 1.5A 110.5 MOHM
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.5 A 110.5mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLP2520S1R0MT0S1 Models
DC Resistance (DCR)
110.5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)