MLP2016H2R2MT0S1
DigiKey Part Number
445-15724-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15724-1-ND - Cut Tape (CT)
445-15724-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP2016H2R2MT0S1
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 137.5 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 1.2 A 137.5mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLP2016H2R2MT0S1 Models
DC Resistance (DCR)
137.5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)