FLF3215T-2R2M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 1.806
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 7.646
Datasheet
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 60mOhm Max 1210 (3225 Metric)
FLF3215T-2R2M
DigiKey Part Number
445-4845-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLF3215T-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.8A 60 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FLF3215T-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
60MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)