FK28X7R2A103KN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 3.972
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 174
Datasheet
In Stock: 4.251
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 19
In Stock: 600
In Stock: 437
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK28X7R2A103KN006
DigiKey Part Number
FK28X7R2A103KN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28X7R2A103KN006
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28X7R2A103KN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)