FK14X7R0J106MR006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 6.221
Datasheet
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK14X7R0J106MR006
DigiKey Part Number
FK14X7R0J106MR006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X7R0J106MR006
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FK14X7R0J106MR006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)