C2012X7R1H154M125AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 4.161
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 387
Datasheet
In Stock: 831
Direct
KEMET
In Stock: 6.051
Direct
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
0.15 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C2012X7R1H154M125AA
DigiKey Part Number
445-7539-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7539-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X7R1H154M125AA
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012X7R1H154M125AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)