C2012X7R1E105K/10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 6.967
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 40.334
Datasheet
Upgrade
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C2012X7R1E105K/10
DigiKey Part Number
C2012X7R1E105K/10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X7R1E105K/10
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012X7R1E105K/10 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)