C2012JB1E475M085AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 310
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 22.201
Datasheet
Upgrade
In Stock: 115
In Stock: 481.936
Similar
Similar
In Stock: 379
4.7 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric)
C2012JB1E475M085AC
DigiKey Part Number
445-11482-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11482-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012JB1E475M085AC
Description
CAP CER 4.7UF 25V JB 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012JB1E475M085AC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)