C2012C0G1E562J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 513
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1.831
Datasheet
In Stock: 980
In Stock: 1.620
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
5600 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
C2012C0G1E562J
DigiKey Part Number
445-2678-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012C0G1E562J
Description
CAP CER 5600PF 25V C0G 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012C0G1E562J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)