C1608X7R1H683M080AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 335
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 30.260
Datasheet
KEMET
In Stock: 59.212
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.068 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C1608X7R1H683M080AA
DigiKey Part Number
445-5097-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R1H683M080AA
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608X7R1H683M080AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)