C1005X7R1C223K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 43.273
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 68.236
Datasheet
Direct
Taiyo Yuden
Direct
Murata Electronics
Murata Electronics
Johanson Dielectrics Inc.
Knowles Novacap
Knowles Novacap
KEMET
KEMET
0.022 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C1005X7R1C223K
DigiKey Part Number
445-1263-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X7R1C223K
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005X7R1C223K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)