C0603JB1E331K030BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 164.478
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 26
Datasheet
Murata Electronics
In Stock: 148.893
330 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric)
C0603JB1E331K030BA
DigiKey Part Number
445-10795-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603JB1E331K030BA
Description
CAP CER 330PF 25V JB 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603JB1E331K030BA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)