C0603C0G1E390K030BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 121.811
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Taiyo Yuden
Upgrade
KEMET
Upgrade
YAGEO
KYOCERA AVX
39 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
C0603C0G1E390K030BA
DigiKey Part Number
445-13609-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C0G1E390K030BA
Description
CAP CER 39PF 25V C0G 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C0G1E390K030BA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)