B82472P6683M000
DigiKey Part Number
495-77101-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77101-1-ND - Cut Tape (CT)
495-77101-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472P6683M000
Description
FIXED IND 68UH 820MA 260 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 820 mA 260mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82472P6683M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
680mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)