B72225T4141K101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.087
Datasheet
220 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box - 3 Lead
B72225T4141K101
DigiKey Part Number
B72225T4141K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72225T4141K101
Description
VARISTOR 220V 20KA RADIAL BOX
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B72225T4141K101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
20 kA
Energy
195J
Capacitance @ Frequency
1860 pF @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
140 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
242 V