B43867A4685M008 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 182
Datasheet
Image for B43867A4685M008 is not available
B43867A4685M008
DigiKey Part Number
495-B43867A4685M008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43867A4685M008
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 140°C
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
135 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 140°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 140°C