B43866A1686M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 600
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 589
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 5.684
In Stock: 208
Image for B43866A1686M is not available
B43866A1686M
DigiKey Part Number
B43866A1686M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43866A1686M
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4.9Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
533 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.9Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C