B43647A5567M057
DigiKey Part Number
495-B43647A5567M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43647A5567M057
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 200mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B43647A5567M057 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.08 A @ 100 Hz
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C